Duben 2012

Noc ze 14. na 15. dubna 1912, teda vlastně 2012 :)

15. dubna 2012 v 2:21 | Miss Balushka |  Diary
Dnes v noci je tomu neuvěřitelných 100 let od potopení ''nepotopitelného'' Titanicu.
Přibližně 2221 lidských životů a jejich osudů, které se té noci odehrálo nám nedají spát dodnes. Těžko si představit, jak strašné to muselo být. Nechť odpočívají v pokoji. Zapálila jsem za vás alespoň svíčku.


O Titanic se zajímám od doby, co jsem poprvé viděla Cameronův film, takže to už bude minimálně takových 8 let. Celou tu dlouhou dobu je mou vášní a koníčkem. Na Titanicu ve 3D jsem nakonec byla dvakrát, 5.dubna s přítelem v Plzni, kdy jsem se na konci filmu rozbrečela. Víc ale asi proto, že vidět ho na velkém plátně bylo tak úžasné. Že jsem měla tu možnost. Podruhé jsem si na něj pak zašla 10. dubna, kdy to bylo 100 let od vyplutí, ve městě, kde bydlím. Kino tu máme malé, bohužel, takže to není úplně ono, ale také to bylo pěkné a z kina jsem si udělala příjemnou noční procházku.

Cameron opět ukázal, že je král. Obraz byl ostrý, barevný, živý. Připadáte si, jako když stojíte vedle postav. A Titanic se vám ukáže v celé své kráse, tak veliký jako vám televize nemůže nabídnout. 3D efekt měl na mě největší účinek, když robot pátral v troskách vraku, při scénách, kdy se podpalubí plní vodou a na konci, když Rose leží na kusu dřeva. Byl to nejlepší film, jaký jsem kdy ve 3D viděla a ačkoliv jsem v kině byla přes 3 hodiny, oči mě nečekaně vůbec nebolely ani nepálily.

(omlouvám se za ten výraz, nevěděla jsem, že fotí :))

Ke stoletému výročí vyšlo speciální číslo National Geographic, je tam skvělých 17 stránek nových a zajímavých informací o Titanicu a spousta kvalitních fotek. Mimo jiné je v balení oboustranný plakát, který už mi samozřejmě visí na zdi i s plakátem k filmu Titanic ve 3D, který mi přítel vzal v Cinestaru :) Jinak je o Titanicu psáno ještě v ABC, kde najdete i model potápějící se lodi ke slepení a kopii palubního lístku, ve 21. století, kde jsou spíše fotky a v Epoše. Jsem ráda, že se na tuhle vyjímečnou loď nezapomělo. ČT 24 odvysílala několik reportáží a nova se o Titanicu také zmínila.Na několika mých oblíbených zahraničních blozích o Titanicu, které dost často navštěvuju, jsem se také dozvěděla o nové minisérii o Titanicu. Vysílá se na několika místech na světě právě v této době. Říkala jsem si, že by ho třeba ČT 1 mohla předabovat a ono se tak vážně stalo! Dneska jsem náhodou narazila na začínající 1. část a na druhou se můžete podívat zítra v 16:55, rozhodně to stojí za to.


Titanic narazil na ledovec ve 23:40, v přepočtu na naš čas se započítáním letního času, který v té době neexistoval, to bude asi v půl páté ráno.
Titanic nyní poklidně leží 3821 metrů pod hladinou v Atlantském oceánu už 100 let. Vědci předpokládají, že dalších 100 let už nepřežije. Pomalu ale jistě jej požírají bakterie, které dostali název právě podle něj - Halomonas titanicae. Stal se tak vodním hrobem pro více než 1500 mužů, žen a dětí, kteří tuto osudnou noc před 100 lety zemřeli.

Titanic je mou součástí. A navždy bude. Změnil můj život. Tohle každý nepochopí.
A jedna perlička nakonec: Věděli jste, že existují lidé, kteří si myslí, že Titanic byl jen film? :D